Našli sme ježka, čo s ním?

Náš pes koncom leta vyňuchal na záhrade ježka. Potešili sme sa, pretože ježko je v záhrade pomocníkom ­ loví slimáky, hmyz, kyprí a hnojí pôdu. Keď náš pes však ježka vyňuchal koncom septembra a potom opäť koncom októbra, začala som sa zaujímať, či náš ježko nepotrebuje pomoc. A potreboval. Odvtedy je ježko s nami. Učíme sa aké má vlastne potreby, ako ho správne vykŕmiť a ako ho pripraviť a vypustenie naspäť do jeho prirodzeného prostredia. Stretnúť ježka môžete hocikde a preto by nebolo naškodu ak by ste vedeli ako mu prípadne pomôcť ako mu zachrániť život. Pretože žiť ekologicky znamená mať zodpovednosť za všetky živé tvory a žiť v súlade s prírodou.

Pripravila som pre vás manuál PRVEJ POMOCI, do ktorého som sa snažila zhrnúť najdôležitejšie úkony, ktoré pri záchane ježka potrebujete vykonať. Dúfam, že v ňom nájdete informácie, ktoré vám pomôžu sa o ježka vhodne postarať. Ak sa vám počas chladných jesenných dní po dvore prechádza ježko, čosi nie je v poriadku. Jeho večerné prechádzky sú totiž znakom, že nedokáže prežiť mrazivú zimu.

Pomôžte mu!

Ježko potrebuje mať hmotnosť minimálne 700g, aby sa dokázal uložiť na zimný spánok. Niektoré šťastné dospelé jedine majú už v októbri 1500g. Náš jež mal sotva 400g. Predpokladáme, že je to mláďa, ktoré sa nestihlo dostatočne vykŕmiť. Ak ho už chytíte, nedovoľte mu ujsť. Vzal by nohy na plecia a už by ste ho nenašli. Takto by ste ho nechtiac odsúdili na smrť umrznutím alebo vyhladovaním.

Zbavte ho parazitov.

Niektoré články odporúčajú rôzne prípravky pre psov a mačky. PORAĎTE SA VŠAK S VETERINÁROM.

Väčšina prípravkov je určených pre, na rozdiel od ježka, veľké zvieratá. Podvýživeného, prípadne nemocného ježka by taká dávka mohla zabiť. Nám sa osvedčil STRONGHOLD (kvapky). Toto antiparazitikum nám predpísal veterinár a účinkuje ako na vonkajšie parazity, tak aj na vnútorné. Aplikuje sa medzi pichliače priamo na kožu. Je to zväčša jedna alebo dve kvapky, tak si dajte pozor, aby ste ich nkvapli naozaj na kožu. Najjednoduchšie je ježka vziať do rúk (vezmite gumené rukavice a uterák alebo utierku, aby ste sa neporanili). Ježko sa automaticky schúli do kĺba, takže si ho môžete dobre prezrieť a nájsť medzi pichliačmi kúsok kože ­ je sivá. Pichliače majú tak max centimeter. Ak má ježko nejaké viditeľné parazity akými sú napr mušie larvy alebo kliešte, musíte ich odstrániť mechanicky. Mušie larvy sa zväčša nachádzajú v oblasti očí. Povyberajte ich pinzetou a očistite vodou, prípadne sa poraďte s veterinárom o ďalšom postupe. Kliešte sa vyberajú klasiky. Nevytáčajte ich. len ich poriadne uchopte do pinzety, čím bližšie ku koži a kolmo vytrhnite. Veterinára navštívte aj vtedy, keď má ježko viditeľné zranenia ­ zlomeniny, rany alebo sa nedokáže schúliť do kĺbka.

Príbytok

Ak ste sa teda rozhodli ježkovi pomôcť, mali by ste mu vyrobiť domček, keďže sa predpokladá, že u vás ježko ostane do jari (marec, apríl). Ježko je nočný tvor a veľmi vytrvalý v únikoch. Je obratný a veľmi rýchly. Počas vášho spánku dokáže využiť príležitosť a utiecť za kuchynskú linku, nábytok, alebo iný úzky priestor. Hľadať ježka v dome/byte nie je úplná zábava, hlavne, keď si uvedomíme aký stres musí prežívať a že mu niekde za skriňou hrozí vyhladovanie.

Pozor na klietky.

Neverili by ste ako dokáže ježko liezť. Pri lození po klietke pre škrečky alebo iné malé zvieratká, by sa dokázal zraniť, napríklad pádom a to nechceme. Najvhodnejšia je tvrdá krabica. Ak takú nemáte, zlepte viacero kartónov dokopy. Prípadne veľká plastová krabica.

Ak teploty neklesli pod 6 stupňov, môžete mať ježka v záhrade. V takom prípade mu vyrobte jednoduchý úkryt. Môže to byť kopa lístia prikrytá konármi. Vyrobiť mu môžete aj drevený domček s rozmermi 30 x 30 x 30 centimetrov so vstupným otvorom, ktorý vyplníte lístím, preosiatymi hoblinami, starými handrami, novinami. Ježko má rad úzke priestory, takže mu pred domčekom nechajte pár pokrčených novinových strán, vystelie si nimi domček podľa vlastného gusta (platí aj pre ježka, kt. bude u vás doma). Je vhodné, aby mal domček podľa možnosti otváraciu strechu, aby ste mohli ježka skontrolovať.

Ak poputuje ježko do vykurovanej garáže, dielne alebo vášho príbytku, okrem dreveného domčeka bude potrebovať aj výbeh s bočnicami 50 centimetrov vysokými. Priestor vo veľkosti europalety bude dostatočný. Dôležité však je, aby bola miestnosť svetlá a vykurovaná aspoň na teplotu 15 °C. Nenechávajte však ježka príliš blízko vykurovacích telies.

Myslite na to, že ježko je nočný tvor. Bude preto dobré, ak bude od vašej spálne čo najďalej. Avšak pozor. Aj keď je jež nočný živočích permanentný pobyt v tme mu môže úplne zničiť zrak, preto pokiaľ je to možné, mu doprajte denné svetlo (nemajte ho napr. v pivnici). Kedže je jež divý a plachý, dožičte mu pokoj. Ježko sa bojí naozaj všetkého. Náš občas vykukne aj keď sme v miestnosti s ním, ale hneď ako začuje čo i len jemný zvuk skryje sa do skrýše.

Netreba ho zbytočne stresovať, hlavne vo večerných hodinách, keď sa prebúdza aby sa nakŕmil. Preto ho, ak môžete, ubytujte niekde mimo hluku (vysávania, TV, rádia, práčky, kuchyne). Niekde kde má pokoj a môže sa počas svojho nočného života pokojne najesť.

Čím takého ježka kŕmiť

Zabudnite na obrázkové knižky v ktorých je ježkom s jabĺčkom na pichliačoch. Ježko je mäsožravec. Jabĺčko by mu mohlo uškodiť. Loví hady, myšie mláďatká, cvrčky, slimáky, larvy …

Z tohto dôvodu je preto najvhodnejšia ­ najprirodzenejšia mačacia strava. Myslite však na to, že malý ježko má krátky tráviaci trakt (ako majú malé mačiatka), takže najlepšie sú preň (namočené) granule pre mačky JUNIOR, prípadne mačacie konzervy. Pokojne mu uvarte alebo osmahnite kuracie mäso a pridajte uvarené vajíčko. Surové mäso sa neodporúča a rovnako ani bravčové (zatiaľ som sa nedočítala prečo, no redpokladáme, že ježko by si veru len ťažko dokázal uloviť prasiatko, prípadne je dôvodom nákaza svalovcom). Čo možno monoho ľudí nevie je fakt, že rastlinná potrava je ježka zriedkavým zdrojom živín. Dobrým odrazovým mostíkom sú pri kŕmení varené hydinové krky a krídla. Keďže obsahujú pevné časti, ježko si cvičí svoje žuvacie svaly a čistí svoj chrup. S radosťou prijme aj múčne červy a rôzne druhy hmyzu z chovateľského obchodu (tento druh kŕmenia mu môžete začať dávať na jar, nech sa ježko naučí, ako bude jeho strava vyzerať po vypustení naspäť do prírody).

Ježko denne skonzumuje približne 120 gramov krmiva, ktoré by ste mu mali predkladať večer. Nezabúdajte na čerstvú vodu, ktorá by mala byť dostupná nepretržite.Na potravu a vodu sú vhodné ťažké keramické, vysoké misky. Také, o ktoré keď sa oprie, nedokáže prevrhnúť. Vážte ho každý alebo každý druhý deň, aby ste sa presvedčili, že je ježko v poriadku a priberá. Našim cieľom je ježka vykŕmiť. Podľa niektorých informácií má jež priberať 50­-80g týždenne. Náš pribral za dva dni 100g. Momentálne trochu stagnuje, ale snáď sa jeho váha pohne. Od veterinára sme dostali „proteínovú bombu“, ktorá sa dáva mačiatkam po operáciách, na rýchle zotavenie.

Ježko v zajatí je trošku prasiatko, kedže sa nemôže potulovať kade tade po prírode. Hobliny alebo noviny mu teda vymieňajte každý deň.

Ak sa vám podarí ježka vykŕmiť na 700g (podľa jeho stavu to trvá niekedy 2 mesiace a viac), premiestnite ho do nevykurovanej miestnosti, kde teplota klesá od 5 ­ 0 stupňov.

Tento teplotný šok bude ježkovi stačiť na to, aby sa začal ukladať na zimný spánok. Pokračujte ďalej v kŕmení. Pravidlá o dávkach a čase pomaly prestanú platiť. Ak ježko v spánku neleží na boku s odhaleným bruchom a nohami, znamená to, že svoj metabolizmus prispôsobil zimnému režimu. Ak nemáte otváraciu strechu, aby ste ježkov spánok kontrolovali, nalepte mu cez dvere jemný toaletný pepier. Tak sa ráno presvedčíte, či jež opúšťa svoj úkryt, aby sa nakŕmil.Pre život na vašom priestrannom pozemku ho môžete premiestniť v zateplenej búdke von. Nezabudnite v oplotení vytvoriť koridory, ktorými sa dostane von.

Príprava na návrat do prírody

Ježkovia, ktorých čaká budúcnosť vo voľnej prírode, musia vo vašej starostlivosti zotrvať až do jarných mesiacov, keď priemerná denná teplota vystúpi na hranicu desiatich stupňov. Prebudeného ježka treba po zimnom spánku vykŕmiť na jeho hraničnú hmotnosť, pretože počas spánku spotreboval cenné zásoby. Ak sa vám nepodarilo ježka zazimovať, nič sa nedeje. Pustite ho vykŕmeného do prírody. Urobili ste preň všetko, čo ste mohli. Pre vypúšťanie zvoľte chránené miesto so skrýšami, kam sa môže ježko ukryť. Urobte tak pred večerom, v dostatočnej vzdialenosti od rušných ciest. Husté kríky a pestrý biotop so stromami sú ideálnym miestom.

Starať sa o ježka niekedy až pol roka je možno časovo náročnejšie, ale keď si uvedomíte, že ste mu tým zachránili život a dostali jedinečnú šancu naučiť sa o obyvateľoch prírody niečo na vlastnej koži, je to naozaj skvelý pocit 🙂

jezko2