Poliaci stop, nerúbajte nám prales

bialowieska fragment

Viete kde je najstarší a najväčší prales v Európe? Iba pár hodín cesty autom z Bratislavy. Nedotknutá panenská príroda skrýva až 20-tisíc živočíšnych druhov, 250 druhov vtákov a jedinečnú flóru a 50-metrové, až 500-ročné stromy. Skrývajú sa na 150-tisícoch hektároch poľsko-bieloruského územia. Aktuálne je tento európsky skvost ohrozený. Kým na Bieloruskej strane je park chránenou zónou, na Poľskej sa minulý týždeň začalo s rúbaním.

Od roku 1979 je Bielovežský národný park (Białowieski Park Narodowy) zapísaný ako národná pamiatka UNESCO. To čo rástlo desaťtisíc rokov bez akýchkoľvek zásahov sa v máji 2016 rozhodol ničiť človek pod zámienkou akejsi ochrany pred lykožrútom. Minulý týždeň bol pre európsku prírodu jednou z najväčších rán. Ťažbou sa ničí ekosystém. V lese žijú chránené zubre, vlky a rysy. Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńskeho povolila napriek dlhotrvajúcim protestom ťažbu dreva.

„Vyzývame Európsku komisiu, aby zasiahla čím skôr, aby poľská vláda neumožnila nevratné zničenie pralesa,“ vyzýva aktivistka Katarzyna Jagiellová z Greenpeace Poľsko. Princíp fungovania panenského ekotopu počíva v tom, že riešenie problémov necháva na prírodu. V prípade napadnutia lykožrútom slabšie stromy padnú, začnú hniť a vďaka hmyzu sa rozložia. Vláda naopak tvrdí, že bez zásahov sa les môže poškodiť.

Politika a peniaze

Nie je náhoda, že poľský minister životného prostredia Jan Szyszko odvolal 32 z 39 vedcov zo Štátnej rady pre ochranu prírody, ktorí sa postavili proti ťažbe. Vedcov nahradil vlastnými ľuďmi, ktorí prišli priamo z lesníctva alebo poľovníctva a s ťažbou nemajú morálny problém. „Boli sme vyhodení, nová vláda potrebuje vedcov, ktorí budú tlieskať vyššej ťažbe dreva a budú presviedčať verejnosť, že tento šialený nápad je v poriadku,“ povedal jeden z prepustených vedcov Przemysław Chylarecki.

Vedci a aktivisti sa domnievajú, že lykožrút je iba zámienkou a skutočným zámerom výrubu stromov sú zisky z predaja dreva. Denník The Guardian spomína sumu 700 miliónov zlotých, teda 158 miliónov eur. Do záchrany lesa sa prekvapivo zapojil aj obchodný reťazec IKEA, ktorý vykupuje poľské drevo. Vyhráža sa, že údajne ak poliaci okamžite neprestanú s výrubom, z tejto oblasti a blízkeho okolia už žiadne drevo nekúpia.

800px-Bison_live_in_Bialowieza_forest_2

Prírodu nechránia

Minister životného prostredia má tiež podporu miestnych. Nakoľko domáci sú predovšetkým starší ľudia a mladí už odcestovali za prácou, drevo si vyrubujú svojpomocne a kúria s ním. Väčšine sa nepáči, aby sa tieto lesy z tohto dôvodu preklasifikovali na chránené územie. Mohli by ich sekerkové vyčíňanie pokutovať. Navyše lesníctvo tu stále patrí k najväčším zdrojom príjmov a tu už jednoducho víťazí boj nielen o desaťtisícové zisky, ale aj bežné výplaty nad ochranou výnimočnej prírody.

las03_469

#

Aktuálne má situáciu v rukách už iba najvyššia politická moc. Bojujú aktivisti, bojuje Greenpeace. Situáciu príde osobne skontrolovať delegácia z UNESCO spolu s vedcami. Poľská vláda musela vysvetlovať v Bruseli, výrub skúma Európska únia. Medzinárodná ochrana prírody a prírodných zdrojov poslala otvorený list, v ktorom upozorňuje, že poliaci výrazne  porušujú medzinárodné dohovory o ochrane prírody.

Nám nezostáva nič iné, iba dať najavo, že sme tiež proti drastickému zásahu do prírody. Podpíšte prosím a zdieľajte túto petíciu, aby sme boli aj my Slováci hlasní a dali najavo, že nám nie je jedno čo sa deje s európskou prírodou.

 

Pripojte tiež hashtag save #Białowieża Forest in #Poland

foto: Barry Kent
foto: Barry Kent

 

Foto: wikipedia, wikipedia 2

Zdroj: The Guardian