Nedávno som videla nádherný film Little Land. Poznáte to, že sa vám niekedy film tak hlboko vryje do pamäti, že na neho MUSÍTE myslieť? Presne taký je pre mňa idylický dokument o šťastí, pohode, o víne a olivách.
Vedec Dan Buettner po dvanásťročnom výskume zverejnil zoznam miest, kde ľudia žíjú dokázateľne najdlšie na planéte.
Na jednom ostrove žije desaťkrát viac 90ročných ľudí ako vo zvyšku Európy. New York Times zverejnil príbeh o Stamatisovi Moraitisovi. Ten mal byť podľa lekárov už 45 rokov mŕtvy, teší sa ale dobrému zdraviu. Muž, ktorý mal zomrieť na rakovinu sa z diagnózy vyliečil, keď sa vrátil na svoj rodný ostrov – ostrov IKARIA v egejskom mori.
Nepotrebujú peniaze
Režisér Nikos Dayandas sa rozhodol zachytiť vo filme svoje pátranie po fenoméne dlhovekosti na tomto ostrove. Nádherným spôsobom navštevuje domácich a rozpráva sa s nimi. Odhaľujú mu svoj život, sú vrúcni, spokojní .. a šťastní. Venujú sa tradičnému spôsobu života, všetky plodiny si dopestujú. Ryby, olivový olej, grécka káva, domáce víno. Pohyb, more, čerstvý vzduch, poobedná siesta, večerná fiesta a sex 😉
Ikarijčania sú šťastní. Nepotrebujú peniaze. Keď im niečo chýba – vymenia. Keď chcete ovocie? Pomôžte domácemu v záhrade ovocie oberať a on vám ho s radosťou podaruje. V dokumente je zachytený aj návod, ako sa na ostrove usadiť. Stačí otvoriť srdce.
Mimochodom, politická vsuvka. Ikaria sa odtrhla od Osmanskej ríše po vzbure. Tureckých okupantov ostrova vyhnal hrdina Geórgios Spanós. 5 mesiacov zostal ostrov nezávislý, následne sa pripojil ku Grécku, ktoré bolo práve zapojené do balkánskej vojny. Počas gréckej vojenskej diktatúry v rokoch 1967-1974 sa Ikaria využívala na vyhostenie komunistických disidentov, ktorí tam nachádzali podporu. Ikarijčania sa aktuálne túžia osamostatniť od Grécka.
Zvažujú, že by sa pripojili k Rakúsku.
My sme svoju tohtoročnú dovolenku už vybrali 🙂