Šimon je bezdomovec

Keď malého chlapca omrzí psík a prestane sa mu venovať,  zabudnutý najlepší kamarát skončí vyhodený na ulici. Z domáceho miláčika sa stane bezdomovec a ujme sa ho nový majiteľ, bezdomovec Šimon. Kniha Zatúlaný gombík nie je úplná rozprávka, ale až príliš realistický pohľad očami psíka na situáciu, s ktorou bojujú denne ľudia bez domova.

IMG_9938

Príbeh je síce smutný, ale zároveň ľahko opisuje s akými problémami sa na ulici stretávajú ľudia bez domova. Čo musia prežiť, ako bojujú o každý kúsok tepla a jedla počas zimy? Kde ľudia bez domova prespávajú a s čím/kým musia denne bojovať? Ako vyzerá ubytovňa? Prečo pijú bezdomovci alkohol? Prečo si nedokážu nájsť prácu? Môže aj dieťa bezdomovcom pomôcť? Ako? Je nebezpečná zima a dážď bez strechy nad hlavou? Dobrodružstvo s nie úplne šťastným koncom..

Bez predsudkov

Ak náhodou už dieťa predsudky od nás dospelých získalo, po príbehu bezdomovca Šimona a psíka Gombíka ich určite stratí. Rovnako my dospelí, nehádžme všetkých bezdomovcov do jednej igelitky.

Knižku môžete deťom čítať, ale baví aj deti, ktoré už čítať dokážu. Na záver knihy nájdete reálne rozhovory s bezdomovcami/predajcami Nota bene Veronikou, Milanom a Vierkou. Odpovedajú na otázky skutočných detí.

Zatúlaný gombík vyšiel už v roku 2014, ale u nás má čestné miesto. Čítame ju dookola. Moje dievčatko si zakaždým zapamätá niečo iné. Gombíka a Šimona dokážeme vždy znova a znova rozoberať. Definitívne a pevne si ale odnieslo dve podstatné veci. Aj psíkovia majú dušu a nie všetci ľudia majú svoju vlastnú postieľku.

IMG_9969

Autorky: Zuzana Csontosová, Nina Beňová

Ilustrácie: Daniela Olejníková

Vydavateľstvo: OZ Proti prúdu/Nota bene

Ak by ste aj vy chceli knihu Zatúlaný gombík najlepšie bude, keď oslovíte predajcu Nota bene vo vašom okolí a poviete mu, nech vám ju prinesie. Výnimočne ju posielajú aj z Nota bene, na poštu ju odnesie – ako inak – predajca Nota bene. Skúste si ju objednať tu.