Výzva _ Jano na bicykli

Nikdy som svoj blog netlačila medzi známych, nikdy som verejne nepozývala svojich kamarátov na sociálnych sieťach. A práve o to viac sa teším, keď inšpiruje práve ľudí z môjho najbližšieho okolia. Najmä takých, u ktorých by som to nečakala.

Jana poznám ešte keď bol Janko a nemali sme tridsať. Ja som dokonca nemala ani dvadsať. Je to klasický mestský typ, ktorému sa vždy darí v tom, do čoho sa pustí. Patrí medzi top humoristov (aj keď za toto označenie by ma asi nepochválil), má vynikajúce kontakty, veľa kamarátov, úspešný veselý život a momentálne je vo fáze ‚začínamžiťrodinnýživot ‚. Začal sa ma pýtať, ja som mu radila. Do toho číta moje blogy a konzultujeme. Dohodli sme sa, že splní mesačnú výzvu.  Z nej sa nakoniec stala výzva niekoľkomesačná, ale o to viac ma teší jej výsledok.

Jano prijal výzvu, mesiac na bicykli.
Jano prijal výzvu.

„Na spálenie jedného litra benzínu potrebujeme 15-tisíc litrov čistého vzduchu. Obrovské je tiež množstvo vyprodukovaného oxidu uhličitého, vinníka globálneho otepľovania. 271 g CO2 na kilometer sa rovná spotrebe na jedného pasažiera. Rovnako počas výroby áut sa spotrebuje obrovské množstvo neobnoviteľných zdrojov. “

Výzva pre Jana :  šetri životné prostredie  – auto nepoužiješ! Viem o ňom, že pomerne často chodil autom na krátke vzdialenosti. Býval v širšom centre, cestoval do užšieho centra. Ako sa mu podarilo vyjsť z komfortnej zóny?

píše JANO:

1. deň

Je začiatok marca, ale už je nad 10 stupňov. Spomínam to preto, že „nad desať stupňov“ je už pre mňa koniec zimy. Už ma neštípe v nose keď sa nadýchnem, už nemusím byť naobliekaný tak, že sa neviem hýbať, už zas vo vzduchu cítim nádej jari ?.

Vychádzam z domu a smerujem do centra. Kľúče od auta som nechal doma, pretože si chcem dať s kamošmi drink. Vo vrecku mám KPMko – teda štandardnú zostavu – kľúče, peňaženku a mobil. V peňaženke mám električenku. Kúpil som ju online na stránke dopravného podniku, zaplatil kartou a keď o štyri dni prišla, nabil 50 eurami tiež online. Bol som prekvapený, ale dá sa to. Funkcie sú schované a nie jednoducho nájditeľné, ale všetko funguje. Dnes ale nejdem električkou. Mám chuť sa trochu rozhýbať a 20 metrov od zastávky mám stojan Bielych bicyklov.

7. deň

10342901_887838601231317_8291137883393064250_n
Na reálnu prevádzku whitebikes Bratislave ešte čaká, zatiaľ ich spravujú dobrovoľníci.

Whitebikes je systém mestských požičiavacích bicyklov, z ktorých si jeden môžeš vziať kde ti je najbližšie a vrátiť, kam sa ti hodí. Prevádzkuje ho takmer každá metropola. Okrem Bratislavy. Tu tento systém spravuje OZ Cyklokoalícia – teda partia ľudí – od občasných používateľov (mňa), cyklopriaznivcov až po ultrahardcore fanatikov, čo v októbri prezujú zimné pneu a jazdia v snehu aj čľapkanici. Biele bicykle sú už pár rokov v testovacej prevádzke, čo znamená, že sú zadarmo. A fungujú dobre a spoľahlivo. Ich používanie je navyše mega jednoduché a pohodlné. Prídete k bicyklovému stojanu (ich zoznam aj mapku s inštrukciami ako presne sa k nim pešo dostanete nájdete na whitebikes.info). SMSkou, alebo cez webové rozhranie na stránke si vyžiadate vypožičanie bicykle zvolením jeho čísla ktoré má vyrazené na riadidlách. Následne dostanete kód ktorým bicykel odomknete a ďalší, na ktorý zámok ihneď nastavíte a pri odovzdaní ho ním zamknete. A potom už len jazdíte. Keď dojazdíte, odložíte bicykel do najbližšieho whitebikes stojana, zamknete novým kódom a opäť SMSkou, alebo online nahlásite vrátenie. Simple, cool, free.

8. deň

1908096_933007496713971_1602550999241246426_n
Takto vyzerá stojan bielych bicyklov v Starom meste.

Riešil som zaseknutý zámok. Do 15 minút bol pri mne človek, adminským kontom na mňa prehodil svoj bicykel a doriešil za mňa ten zaseknutý. Bicykle majú len to najnutnejšie čo potrebujete – zvonček, odrazové svetielka, aby vás v noci videli a zámok. Sú však skvele spravované, nehrkajú, brzdia a nepadá im reťaz. A jazdí sa na nich celkom pohodlne aj mne, čo mám 196 cm, pretože sedadlo je jednoducho nastaviteľné. Ak bicyklu niečo je, môžete to nahlásiť – opäť pomocou SMS, alebo online portálu a niekto to príde zázračne do pár dní vyriešiť priamo na stojan, kde ste ho nechali. Paráda. Chalani prevádzkujú aj mobilnú linku, na ktorú môžete zavolať ak je bicykel ohrozený, alebo máte akútny problém, ktorý nedokážete vyriešiť.

Systém nie je dokonalý, ale funguje. A keďže je komunitný a v testovacej prevádzke, aj od vás sa očakáva, že sa zapojíte niečím navyše. Ja napríklad ako prejav vďaky píšem tento blog ?. Môže sa stať napríklad, že vám po vrátení bicykla ktorému chýba zvonček príde SMS – „Kámo, na vedľajšom bicykli v stojane kam si práve bajk vrátil sú dva zvončeky. Nemáš poruke šróbovák, že by si ten jeden prehodil na ten svoj?“ (Nemal som a mal som trochu výčitku, že som nepomohol. Aj preto píšem tento blog ?) Zvonček nakoniec prehodil iný člen komunity, všimol som si to, keď som o pár dní používal ten istý bicykel.

14. deň

Whitebikes sú super. Nie som žiadny ultra eko fanatik, ale rád chodím pešo, električkou a vždy pri odchode z domu sa zamyslím nad dopravou ktorú zvolím. A mnohokrát mi vyjde ako najpohodlnejšia a najrýchlejšia alternatíva práve biely bicykel. Keď je vyslovene zloba počasie, idem MHD, alebo autom. Nesilím to zas nejak. Ale! Skoro každý biely bicykel má zospodu sedačky napchatý igelitový chránič na sedadlo proti dažďu!

Zima? Nie je problém.
Zimný výhľad z bieleho bicykla v uliciach Bratislavy.

16. deň

Presuny medzi autami sa mi zdajú bezproblémové. Jazdím aj na skútri a viem, že sa mám držať asi pol metra od obrubníka, aby som mal ešte nejaký manévrovací priestor. Snažím sa očami aj rukami komunikovať s vodičmi, dávať včas znamenie, že odbáčam. Občas samozrejme tesne okolo mňa prehrmí 60kou náklaďák, alebo nejaký premotivovaný plyn-brzda vodič a to človeka vydesí, ale mám pocitl, že si bratislavčania začínajú na cyklistov pomaly zvykať. Chodníkom sa vyhýbam, jazdím po nich iba v historickom centre a aj to maximálne rýchlosťou chôdze.

bambusovy bicykel
Ultra bio eko bambusový bicykel v designmuseum v Kodani.

70. deň

Ideme s priateľkou na výlet. V Dánsku sme si prenajímali bicykle cez DonkeyApp.

Jano využíva bicykel aj na dovolenke. Na fotke s partnerkou Luckou.
Jano využíva bicykel aj na dovolenke. Na fotke s partnerkou Luckou.

134. deň

Mám nový vlastný bicykel. Veľký, obnovený, dovezený z holandska cez https://www.facebook.com/RetroBicykle/. Vrelo odporúčam!

Jar 2017

Na bicykli sa snažím doteraz prepravovať čo najviac, využívam ekologickejší spôsob prepravy. Celkovo sa snažím hľadať spôsoby ako žiť lepšie – či už je to ekológia, nebyť idiot na ľudí a žiť o trochu zdravšie.

11952853_10205935054713885_957536872035835083_o
Biele bicykle sú v Bratislave zadarmo.

Chcete skúsiť požičanie bicyklov? Choďte na whitebikes.info/register a zaregistrujte sa. Následne dostanete pozvánku na školenie o používaní bicyklov, absolvujete ho a jazdíte. Školenie je povinné. Naučíte sa na ňom ako ovládať výpožičný systém a hlavne ako správne odomykať a zamykať bicykle tak, aby neboli ohrozené. Jedinou podmienkou prijatia medzi bielobicyklárov je podľa slov chalanov z OZ byť „aktívny obyvateľ“, teda niekto kto sa zapája do života v Bratislave a zúčastní sa na rozvoji whitebikes (dizajnom, programovaním, opravou bicyklov, fotením, prekladmi), či pomáha nejakej dobročinnej organizácii.


Cyklostojan pri Saleziánoch v Bratislave.
Cyklostojan pri Saleziánoch v Bratislave.

 

whitebikes

www.whitebikes.info

Použité zdroje:

www.ecf.com

CO₂ kalkulačka

FB Cyklokoalícia