Každé ráno presne 9:45 tisíc Indických bežcov začne (ako inak) bežať a ponáhľa sa do vinohradu. Armáda kačiek má jediné poslanie: nájsť a zneškodniť malých bielych slimákov hodujúcich na viniči.
Celé divadlo sa deň čo deň odohráva v Juhoafrickej republike v meste Stellenbosch, iba 50 km od Kapského mesta. Majitelia vinárstva Vergenoegd sa rozhodli skoncovať s chémiou v ich víne a založili si kačaciu farmu. Indický bežec je kačka pripomínajúca chôdzou tučniaka. Je špeciálna práve tým, že uprednostňuje živočíšnu potravu pred rastlinnou. Beží vzpriamene, nekolíše sa a dočiahne vysoko na vínnu révu. Vďaka tomu, že je chudá sa zmestí medzi úzke hriadky vinniča. Kačky sú veľmi aktívne, celý deň hľadajú slimáky a slizniaky. Bojujú tým najmä proti plesniam, čo je najväčší nepriateľ vinárov.
„Predtým ako sme mali kačky sme museli používať na slimáky návnady a pesticídy. Za posledných 9 rokov sme ich použili veľmi málo, takmer žiadne,“ hovorí Marlize Jacobs – vinár a záhradník. Kŕdeľ založili v roku 1983 s ôsmymi kačkami a aktuálne majú takmer 1000 vojakov. Náklady na chov sú drahšie, kačky sa neživia iba slimákmi. Dokrmujú ich plnohodnotnou stravou. Majitelia sú však šťastní, že nemusia používať takmer žiadnu nebezpečnú chémiu.
zdroj: REUTERS
Francúzi?
Slávne francúzke vinárstva už dlhšie bojujú proti pesticídom. Od roku 2008 sa snažia znížiť ich používanie do roku 2018 o polovicu. Táto snaha ale nie je úspešná. Podľa aktuálnej štúdie (zdroj: projekt Ecophyto-Plan) sa ich používanie neznižuje, medzi rokmi 2010 a 1011 sa ich dokonca použilo o 2,7 % viac. Problém je, že síce u hrozna normy sú, ale pri víne nie sú určené. Vedci tiež stále netušia, aké účinky má toxicita vo víne na človeka. Vedia ale potvrdiť, že našli spojitosť medzi Parkinsonovou chorobou a poľnohospodárskymi pracovníkmi, ktorí pracujú počas postrekov s týmito látkami.
Podobne je používanie pesticídov v celej Európe. Mohli by sa na to skúsiť pozrieť vinári ako vo vinárstve Vergenoegd, pozrieť trochu _inak.