Obal nepredáva

Poznáte siedmy kontinent? Obrovská masa odpadkov, je to štrnásťkrát rozloha Slovenska. Keď som videla pred rokmi dokument na CNN o tejto mase plastov predstavila som si, ako tam skáčem z obalu aviváže na prací prášok. Ekologická depresia. Našťastie teraz sa na to pozerám _inak.

Milujem voňavé prádlo, ale aviváže som sa pred rokmi podvedome vzdala. Prádlo som až v skrini prevoňala sušenými bylinkami. Potom som objavila ekologické pranie a takmer úplne rozložiteľné recyklované obaly. Už niekoľko rokov používam prírodnú ekologickú značku bi good. Predávajú ju v drogériách Bipa. Aviváž už nie je v mojej domácnosti úplná nutnosť, ale nájdete ju tiež v ich ‚zelenom‘ sortimente. Na každom obale je napísané, na koľko percent sa použitý materiál na obal dokáže rozložiť. Zvyčajne je to cez 90%.

Na detské látkové plienky používam obyčajné mydlové orechy. Keď niečo potrebujem vybieliť, prisypem do prania obyčajnú sódu bikarbónu. Uteráky sú mäkké vďaka octu, ten pridám do prania raz za čas a odstránim aj vodný kameň z práčky. Na ostatné veci ako je kúpelňa, kuchyňa mi stačí univerzálny ekočistič.

Zbytočná chémia

Nielen obal, ale aj obsah používanej drogérie je dôležitý. Voda je kontaminovaná z používania chémie, zamorujeme ju už celé desaťročia. Do spodnej vody prenikajú bežne používané chemické látky. Potom do vody opäť pridávame chémiu, aby sme  ju mohli piť. Na zdravie?!

Dávame si pozor na to čo jeme, pritom koža je náš najväčší orgán a zároveň aj absorbér. Keď používame drogériu plnú zbytočných chemikálií, ubližujeme pomaličky a zbytočne aj svojmu organizmu, nielen planéte.

10462534_532689263559411_1209608378766525367_n

zero waste

Momentálne sa snažíme o zero waste životný štýl. Absolútne minimalizujeme nákupy do domácnosti a dostala sa na radu aj používaná drogéria. Začala som googliť a našla som zanietený obchod v Petržalke kúsok od Dostihovej dráhy.

„Malou zmenou svojich návykov, môžeme spolu dosiahnuť veľký výsledok.“

Na webe firma počíta zachránené plastové fľaše a nepoužité CO2. Ekodrogéria ponúka talianske produkty vyrábané na prírodnej báze z ľahko získateľných vyslovene rastlinných surovín. Prostriedky sú šetrné a rozložiteľné. Pozor, keďže nekupujeme obal ani marketing, šetríme aj rozpočet.

ecoterra

Ako to funguje

Jednoducho. Prineste si do predajne s čapovanou drogériou vlastnú prázdnu umytú fľašu alebo plastovú nádobu. Určite doma nejakú nájdete 🙂 – a dajte si načapovať vybraný produkt. Fľašu vám pred aj po zvážia a zaplatíte iba za to, koľko si odnesiete. A začnite testovať. Argument, že ekodrogéria čistí horšie neobstojí!

Február 2017 – aktualitka. Ecoterra v Petržalke už nefunguje, rovnakým spôsobom chodím do Mydlinky vo Fresh markete.

Dostala som vzorku aj na podlahu, máme náročnú drevenú podlahu na ktorej je vidieť všetko. Ďakujem za odporučenie, prídem si dať načapovať 🙂

image(10)

Predajne vo vašom meste

BRATISLAVA Fresh market: Mydlinka, Slnečnica – Kvačalova ulica 49 (Delizia), Ave Party – Klincová 35, Planeta Food – Račianska 29,  Bioraj – Twincity, Mlynské nivy

KOŠICE: Biotrend, OC Atrium Optima

TRENČÍN: Nám. Sv. Anny 16, Zdravší život

TRNAVA: Zelený kríček, Trnavská tržnica – Delizia, Ľ. Podjavorinskej 22 – Ecoterra

MICHALOVCE: Sídlisko SNP, Čapovaná drogéria, Severná 6, Sídlisko SNP, Holého 60

PIEŠŤANY: Kukučínova ulica, Ecobolle – dočasne zatvorené 🙁

RIMAVSKÁ SOBOTA: Svätoplukova ulica, Čapovaná drogéria

ŽILINA: Kamenná cesta, Delizia

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU: Čapuj EKO, Moyzesova 660

ŽIAR NAD HRONOM: ulica Dr. Janskeho, predajňa Demar

MALACKY: Čistiareň Malacky, Mierové Nám. 2

MARTIN: Čapovaná EKO drogéria, Jesenského 27

MICHAĽANY: Papiernictvo, Na Sídlisku 426

MYJAVA: Zdravé potraviny Jabĺčko, Nám. M.R. Štefánika 19

NITRIANSKE RUDNO: Zdravíčko, Hlavná 707/135

NOVÉ MESTO/VÁHOM:  Lienkashop, Československej armády 22

NOVÉ ZÁMKY: EKO drogéria, Banskobystrická 4

KOMÁRNO: Komenského 22

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO: BIO – RACIO – DIA, Belanského 193

POPRAD: Origin, Nám. Sv. Egídia 27

POVAŽSKÁ BYSTRICA: Delizia In Shop, Sladkovičova 2545

PRIEVIDZA: Ecobolle, B. Bjornsona 23

 

PS: Ak poznáte predajňu vo vašom meste, pošlite nám ju nech ju môžeme doplniť do zoznamu.