Prekvapenie pre dážďovníky

Potom, čo v Bratislave ‚neznámy páchateľ’zničil 66 hniezd belorítok obyčajných počas hniezdenia sa vyrovnalo skóre hlavné mesto ku spevavcom na 1:1. Vlastne… nie tak celkom, ale znižujeme náš dlh voči prírode. Keď sa stovky dážďovníkov vrátia na jar z Afriky na Slovensko čaká ich prekvapenie. 120 úplne nových  hniezdnych búdok.

IMG_1178
Dážďovník- mestký vzdušný akrobat, čo denne dokáže chytiť až 20 tisíc komárov.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie BROZ sledujem už dlhšie. Niekoľko mesiacov bojujú odhodlaní ochranári o záchranu mestkých vtákov a 4 roky realizujú záchranu konkrétneho ohrozeného druhu – dážďovníka obyčajného. Je to vták, ktorý si zvykol na život v meste v blízkosti ľudských obydlí. Po zatepľovacej mánii na Slovensku však populácia dážďovníkov začala miznúť pred očami. Za posledných 10 rokov klesla až o polovicu. Niektoré vtáčiky si poriadne vytrpeli, niekoľko ich neprežilo. Necitlivým zaobchádzaním stavebníkov a ignoráciou verejnosti boli dokonca zamurované. Už nemajú priestor v špárach, starých budovách, ľudia ich nechcú. Potrebujeme sa zbaviť aj malého kúska prírody v meste.  A práve teraz nastal čas, kedy spevavce potrebujú pomoc od ľudí.

Odborníci zo združenia BROZ chodia a kontrolujú každú budovu pred zateplením, vyslobodzujú dážďovníky a netopierov zamurovaných v ich úkrytoch, osadzujú náhradné betónové búdky. Rovnako sa snažia pomáhať sýkorkám, belorítkam a ostatným chráneným druhom preferujúcim urbánne prostredie.

Peter Lipovský a Andrea Froncová zachraňujú dážďovníky, zdroj foto: BROZ

Veža pre dážďovníky

Minulý týždeň sa ale BROZu podaril unikátny počin. Po mesiacoch hľadania finančnej podpory od verejnosti, bojov s úradmi sme sa konečne mohli ísť pozrieť na výsledok ich snahy. Na bratislavských Kramároch oproti nemocnici konečne nastúpili stavebníci a osádzali kruhový oceľový nosník na osemmetrových betónových pilieroch.

Keď sa v apríli dážďovníky vrátia z Afriky majú pripravených 120 nových hniezdnych búdok. Ochranári si túto lokalitu Kramárov vybrali práve pre silnú populáciu tohto druhu. Celá stavba je pre nich navrhnutá namieru. V 120 hniezdnych búdkach sa môže vyliahnuť až 300 mláďat ročne.

Dážďovník obyčajný má k telu nepomerne veľké oči, pretože má vynikajúci zrak. Ten im pomôže nové ubytovanie nájsť. „Dospelce, ktoré už hniezdili, sú viazané na svoje hniezda. Čiže pokiaľ tie neboli zničené, tak sa vrátia do nich. Avšak veľa hniezd kvôli zatepľovaniu zaniklo, takže ďalšie budú hľadať nové hniezdne možnosti. Rovnako aj mladé vtáky, ktoré budúci rok pohlavne dospejú, budú hľadať nové možnosti na svoje prvé vyhniezdenie,“ vysvetlila nám iniciátorka celého projektu Andrea Froncová z BROZ-u, ako si hniezda dážďovníci nájdu.

 IMG_2756

IMG_2760

IMG_2761

IMG_2767
IMG_2782

Veža slúži aj ako vzdelávací prvok, odporúčam aby ste sa tu zastavili keď pôjdete okolo. Teraz síce iba čaká na svojich obyvateľov, ale môžete sa spoločne tešiť na jar, keď toto miesto ožije. Zatiaľ tam možno nájdete iba podnájomníkov –  vrabce, sýkorky, žltochvosty alebo netopiere.

#kam_inak
veza dazdovnici BROZ