Celé leto sme si užili, cestovali autom, vlakom a bicyklom. Preskúmali najmenšie kaviarničky a námestia, trhy, festivaly, ale aj kúpanie v potokoch panenskej prírody či osamotené pikniky na lúke. Alebo sme boli iba tak doma, vo vlastnom životnom prostredí.
Životné prostredie človeka tvorí všetko okolo neho. Plná energie začínam tvoriť krátke http://ekotipy_inak o tom, ako zmeniť svoje bežné návyky a spraviť životné prostredie čistejšie a lepšie.
Každý dokáže zmenou svojho bežného správania pomôcť našej planéte. Mohla by som spísať minimálne 50 odpočutých výhovoriek, prečo to tak nerobiť. Ale rovnako môžem vymenovať 50 dôvodov, prečo viesť zelený spôsob života. Mne ale stačil iba jeden. Záleží mi na budúcnosti mojich detí. My sme planétu dostali v určitom stave a mali by sme sa ju snažiť v akom-takom stave aj odovzdať. Začínam s tým, že sa snažím vychovať novú, lepšiu generáciu. Nechcem nikoho nútiť – iba svojim vlastným deťom ukazujem ako to robiť správne. Verím, že sa ku mne pridajú.
Odpadky
Najjednoduchšiu vec, čo môže jednotlivec robiť ekologicky je triedenie odpadu. V súčasnosti je na Slovensku recyklovanie dobrovoľné. Podľa všetkého by sa to malo zmeniť. Zlomovým by mal byť budúci rok, kedy vstúpi do platnosti nová legislatíva. Obce a mestá už nebudú platiť za triedený zber odpadov z papiera, plastov, skla a kovu, ale za odpad netriedený. To znamená, že si každý primátor a starosta dá záležať, aby vybudoval dokonalú infraštruktúru triedenia odpadov. Postupne by sme mali prejsť na povinnosť triedenia.
Pozor, nie každý odpad je recyklovateľný. Nie každý materiál sa dá recyklovať donekonečna. Recyklácia je priemyselný proces, vzniká znečistenie, spotrebuje sa energia. Recyklácia neodstraňuje príčiny, ale dôsledky. Tu sa riadim troma základými princípmi.
#less waste
1 . Minimalizujem
2. Používam viackrát, nepoužívam jednorázové výrobky
3. Recyklujem, kompostujem
#recycle
Po tomto rozhovore sa ma veľa ľudí pýtalo, ako triedime odpad. V ikea predávajú tieto Sortera nádoby. My máme ešte starší typ, tie kedysi vyrábali nižšie. Tieto nové sa mi zdajú pevnejšie a praktickejšie. Okrem toho mi kamarát Jano poslal fotografiu smetných nádob, ktoré predávajú aktuálne v Tescu za cca 35 eur. Majú aj nálepky, kde aký druh odpadu patrí.
Pre predstavu, v našej domácnosti triedime odpad nasledovne.
Pod umývadlom mám nádobu na PLASTY, PAPIER a BIOODPAD (kuchynský odpad, jedlo, rozložiteľný odpad). Nepoužívam sáčky na smeti, koše po každom vynesení umývam ekologickým prípravkom.
ZMIEŠANÝ ODPAD mám iba malú prechovku v rohu na kuchynskej linke. Smetiari tento odpad berú iba 10x za rok, človek by ho vôbec nemal produkovať. (Ak si idem kúpiť produkt, často je jeho súčasťou aj odpad. Vo chvíli uvažovania o kúpe produktu sa viem rozhodnúť aký odpad si vezmem domov a teda aký skončí v tom ktorom koši. Najlepšie bio alebo papier.) Sú to produkty vyrobené z viacerých materiálov, nerecyklovateľné materiály, látka, špinavé obaly..
V špajzi mám nádoby na SKLO (svetlé, tmavé), PLECHOVKY (a kovy) a PLIENKY (žijeme v Rakúsku a detské plienky sa zbierajú do špeciálneho sáčku).
V záhrade zatiaľ iba pripravujeme KOMPOST a preto záhradný odpad nosíme do kontajnera pri miestnom úrade. Počas stavby domu sme stavebný odpad vyviezli na ZBERNÝ DVOR.
- Skúšame veci opraviť, nie hneď vyhodiť a nahrádzať novými
- A samozrejme ysvetľujeme svojmu okoliu o potrebe recyklovania
Táto tabuľka je na internete od spoločnosti, ktorá nám odváža odpadky. Tam sa dá nájsť, do akého koša odpad patrí. Každá spoločnosť má< ale inú politiku, je potrebné si na začiatok presne zistiť ako správne recyklovať. Na začiatku sa určite budete musieť nad tým zamýšľať, postupne sa vám to zautomatizuje.
Aké tipy máte v triedení odpadu? Pošlite mi. Som čudná, že ma smeti zaujímajú? 😉
al.