Stretla som právničku našej Zeme

Obdivujem schopné a šikovné ženy, najmä také, ktoré keby chceli dokážu zmeniť našu planétu. Jedna z nich je Polly Higgins. Táto úžasná žena bola na Slovensku, dostala u nás špeciálne enviro ocenenie. Vypočula som si jej prednášku, stretla ju na vip párty a ona patri presne medzi tie ženy, ktoré obdivujem. Predstavím vám ju, toto je Polly.

Snímka obrazovky 2017-07-19 o 23.23.58

Naša Zem bez nás prežije, ale my bez nej nie. Žijeme v dobe, kedy odvšadiaľ počúvame o vážnom poškodení planéty, zvyšovaní hladiny morí, výhyne živočísnych druhov, zmeny klímy, nebezpečných priemyselných aktivitách alebo páchaní menších či väčších lokálnych katastrof. Planéta je až neskutočne zaťažená, ľudské konanie ju vedome aj nevedome devastuje. Zodpovednosť sa žiaľ nevyvodzuje.

Ešte žiadna doba si tak nevyžadovala zákony, ktoré majú možnosť ekoškodám zabrániť. Existujúce medzinárodné zákony ešte neberú štáty a korporácie na zodpovednosť.

Z tohto dôvodu právnička Polly Higgins už v roku 2010 vypracovala návrh Zákona o ekocíde. Tento návrh podala do OSN, aby bol uznańy za “piaty zločin proti mieru”.  Tým pádom za zaradi medzi také aktivity ako sú vraždy, vyhladzovanie či zotročovanie, deportáciu ľudí a vojnové aktivity.

Polly Higgins kladie otázky, zodpovední jej musia odpovedať.  Jej verejné vystúpenia sú bohaté a zahŕňajú celú škálu poslucháčov od terajších a budúcich vedúcich osobností, cez vysokopostavených politikov až po mládež na celom svete medzi stretnutia za zatvorenými dverami patria raňajky z veľvyslancami a poprednými podnikateľmi, parlamentné brífingy a rozhovory na pôde OSN. Za posledné dva roky poskytla právne poradenstvo ministrom a veľvyslancom z 54 krajín, veľa krát sa vyjadrovala na pôde Európskeho parlamentu k témam týkajúcich sa právnych, podnikateľských a politických dôsledkov vyplývajúcich z medzinárodného Zákona o ekocíde. Pomáha štátom, ktoré nedisponujú takými finančnými prostriedkami aké majú národy na západe.  Spolu so svojim tímom radí  a poskytuje brífingové sedenia zraniteľným štátom vystaveným klimatickým zločinom. Tím nie je platený štátom ani žiadnou inou organizáciou. Každý právnik vykonáva túto činnosť dobrovoľne a poskytuje poradenstvo bez postranných úmyslov.

Čo to vlastne pojem ekocída znamená?

Ekocída je definovaná ako ničenie rozsiahlych oblastí prírodného prostredia činnosťou akou je nukleárna vojna, nadmerné využívanie zdrojov, alebo ukladanie škodlivých chemikálií. Dôsledky ekocídy môžu byť širokosiahle, dlhodobé alebo závažné.  V súčasnosti nie je ekocída klasifikovaná ako medzinárodný trestný čin.

Snímka obrazovky 2017-07-19 o 23.17.33

Zdroj foto: Ekotopfilm