Ako zorganizovať (takmer) zero waste festival

Na jar sme vytvorili koncept jogového festivalu v Bratislave. Spojiť lektorov jogy, rôzne štýly jogy, viaceré aspekty na  príjemnom mieste s dobrou energiou.

Joga nie je iba fyzické cvičenie. Ak ju praktizujete dlhšie, tak sa postupne dostanete aj k jej ďalším stupňom. V skratke – existuje súbor odporúčaní, ako sa správať mimo podložky. Sú to akési šípky, ktoré smerujú človeka. Nás smerujú >> zero waste <<

Keďže sa celá rodina snažíme žiť ekologicky, aj tento festival musel byť ohľaduplný k životnému prostrediu. Bála som sa, ako to ľudia príjmu. Celí tím sme nakoniec boli prekvapení. Reakcie perfektné! Ľudia boli spokojní, aj napriek tomu, že sme ich jemne pripravili o komfort. Nebolo to dokonalé, ale poučili sme sa do ďalšieho ročníka. Tu sú moje zápisky a návod, ako zorganizovať podobnú zelenú akciu.

Voda

Festival sa konal v historickej budove a priľahlej záhrade Bratislavského vodárenského múzea. Zabezpečovali sme jedlo a pitie pre 170 ľudí. Teploty boli vysoké, voda je pri cvičení dôležitý artikel. Našťastie vody je vo vodárenskom múzeu až až. Zdroj vody je zo žitného ostrova, čo by ešte stále mala byť jedna z najkvalitnejších vôd v hlavnom meste. Už iba oznámiť ľuďom, že na mieste plastové pollitrovky nedostanú a musia si priniesť vlastné fľašky.

Chyták nám pripravil prenajímateľ priestoru, keď prichystal pri vodné zdroje haldy plastových pohárov ZADARMO. Tie sme ale rýchlo schovali do skladu, tak sa nepoužívali 🙂

Sponzori

Jogový festival rozhodne nie je sám o sebe ziskovou udalosťou a samozrejme sme potrebovali sponzorov. Prvé hodiny po zverejnení udalosti sa začali dokonca ozývať. To bol kameň úrazu. Po komunikácií sme väčšinu museli odmietať. Na ‚zelenej‘ udalosti by sa nemali rozdávať žiadne darčekové predmety, žiadne balóniky, žuvačky, perá a podobný budúci odpad. No kto už by sponzoroval akciu, kde si v podstate nemôže urobiť takúto rýchlu bezstarostnú reklamu?

Odmietali sme tiež jednorázové plastové obaly. Prišli sme tak o celkom zaujímavého partnera so zdravým nápojom. Do budúceho roka nám sľúbili, že budú mať nápoj v skle – uvidíme 😉

Po počiatočnom sklamaní sa nám ale podarilo nájsť perfektného sponzora, vodu z ľadovca. Hydratačnú vodu s vysokým pH v plechovkách. Hliník sa dá recyklovať v podstate do nekonečna. Firma dokonca plechovky zbiera a dokáže znova plniť. Táto plechovka má špeciálny uzáver, takže sa dalo napiť, odpiť a doplniť. Nevyliala sa v miestnosti na cvičenie. Sponzor jak vyrobený pre nás.  Takže aj keď si niekto zabudol vlastnú fľašku, dopĺňal si čistú bratislavskú vodu do plechovky.  Win – Win

Predajcovia

Priestor na predaj sme poskytovali malým firmám, ktoré predávali produkty spojené s jogou. Stánky boli lokálne, home-made výrobky, podporili sme umenie, návštevníci mali možnosť výberu z ekologických podložiek, fľašiek, jogových pomôcok. Reálne, aj tu sme prišli o niektorých predajcov, ale bol aj napriek tomu veľký výber.

Bufet

Najväčší odpad vzniká vždy pri jedle a pití.

Potraviny boli väčšinou v bio kvalite, lokálne, vegetariánske, kávu sme mali z fairtrade plantáži od Casa del Caffe. 
Limonády z domácich bylín, ručne zbierané!

Objednali sme jednorázové riady z bioplastu na báze škrobu, čiže kompletne biologicky rozložiteľné. Riady, nádoby, poháre, servítky… značka vegware má všetko!
Kompost máme doma vlastný, takže s festivalovým odpadom sa stretneme niekde v záhradkárstve, keď budeme nakupovať kompost 🙂
Cena je vyššia, to je pravda. Ale nie je to výrazne drahá položka, takže do toho určite ideme aj nabudúce.

> youtube video ako funguje tento riad <<

FAIL: Tu sme podcenili informácie pre ľudí. Nerozlíšili sme dostatočne odpadkové koše. Nerátali sme s tým, že ľudia budú mať aj vlastné odpadky. Jednoducho sme nezaložili odpad na plasty. My sme si plasty asi nechceli predstaviť a predsa si nás našli 🙂 Ale veľmi rýchlo sme to počas akcie oddelili, potriedili chybné nádoby a na záver dňa sme to už mali vyseparované. Triediť sme museli aj smetné koše, ktoré boli v areáli priamo od BVS. Našli sme koše priamo v areáli určené na triedenie odpadu. Postarať sme sa teda museli iba o BIO odpad. Keď budete organizovať podobnú akciu, budete potrebovať človeka zodpovedného výhradne o odpad. Navigovať, pomáhať, kontrolovať a triediť. To si určite zabezpečte.

 

Vstupenky

Úplne zbytočný papier sme nahradili online vstupenkami.

FAIL: Niektorí ľudia si preistotu vstupenky vytlačili. Snáď to boli ‚šmíráky‘ 🙂

Na ruku dostal každý identifikačnú pásku. My sme zvolili papierové. Pri nákupe sa zaoberajte zložením, aby sa nestalo, že kúpite pásky s lesklým plastovým povrchom.
Najlepšie by bolo, keby akciu vyriešime úplne bez pások. Nabudúci rok ich plánujeme dať ušiť z odpadových látok.

Reklama

Plagáty a letáky sme netlačili, spoľahli sme sa na online marketing. Mali sme vypredané, takže toto rozhodnutie sme neľutovali.

Rozhodli sme sa rozdávať dobrovoľníkom a predať záujemcom reklamné tričká. Textilný priemysel je obrovský znečisťovateľ životného prostredia, ani tu sme nemohli povoliť. Museli sme objednať tričká z prírodného materiálu (zvolili sme tencel, celulózu + prímes bavlny). Tieto sa ukázali na cvičenie úplne dokonalé! Jemný a príjemný materiál, bez plastu. Človek o ňom ani nevie, že ho má na sebe. Toto určite dodržíme a budeme ho používať opäť. Dnes už firmy s s merchom ponúkajú na výber textil ušitý za fairových podmienok.

Prekvapenie a záver

Ako pekný bonus bolo, keď na festival docestovali zahraniční lektori hromadnou dopravou 🙂

V záhrade, ani historickej časti nevzniklo nič, čo by sme museli upratovať.

Asi to bolo aj tým, že prítomní boli jogíni. Boli neskutoční a je pravda, že ich pozitívna nálada nám pomohla a dodala energiu pokračovať. Ak to čítate, tak za celý team – ĎAKUJEME –

Reálne išlo o malú akciu, ale keď sa to dalo u nás – dá sa to všade.

Celú atmosféru festivalu môžem hodnotiť ako pozitívnu. Nikto z teamu nepočul žiadnu sťažnosť, výčitku, ani náznak nespokojnosti. Práve naopak. Takže my sme boli nadmieru spokojní. Dokonca už som poskytovala kontakty na spriatelené firmy viacerým organizátorom podobných akcií. V roku 2019 vymažeme body s označením FAIL, budeme ešte viac zero – waste. Zem nám to aj o rok vráti s dokonalým počasím.

Namaste,

Alen

PS: Ak organizujete väčšiu akciu a potrebujete pomoc, určite Vám poradia baby z INCIEN

Oni sa tomu venujú profesionálne. Ale veľa si viete urobiť svojpomocne, keď chcete.