Mojich 7 predsavzatí na 2017

V podstate také tie klasické predsavzatia ani nepoznám. Nepotrebujem prestať fajčiť ani piť, drogy nepožívam, schudnúť sa nechystám, behať a viac športovať začínam niekoľkokrát do roka a prácu mám stále tú istú, kamarátov rovnako… Dávam si skôr také ročné plány, čo by sa asi tak mohlo podariť za tých 12 mesiacov. Sem tam pribudne nový člen rodiny. Mimochodom, postrehla som, že plány tohto typu vždy vyjdu. (Miničlenovia, na ktorých sa čaká 9 mesiacov, sa naplánovať dajú pomerne presne).

Samozrejme iné plány nemusia vyjsť s definovanou presnosťou jedného roka. Tak napríklad ‚niečo si  v roku 2016 vypestujeme na vlastnej záhradke‘ má minimálne ročné meškanie. Btw, v roku 2017 sa to určite podarí! Tak a toto prosím pekne bolo klasické predsavzatie na nasledujúci sedmičkový rok.

todolist

Koniec roka je vždy vynikajúca príležitosť sa obzrieť za minulým rokom. V domácnosti hodnotíme, analyzujeme a premýšľame. Určíme si body, ktoré chceme dodržiavať. Do tohto blogu som sa rozhodla vypísať a zostručniť to na symbolických 7, veď je tu rok 2017. A  chcem aby vôbec niekto dočítal dokonca 😉

1. Minimalizmus

Chcem byť ako Japonec (Ok, nie celkom. Japonec, ale bez elektroniky a manga môžu byť). Mať minimalistický byt, zopár kusov oblečenia, jednoduché zdravé stravovanie, zbierať zážitky, nie veci … simple life. Neviem napísať zopár riadkov o tejto životnej filozofii, ale v roku 2017 sa tejto téme chcem určite venovať aj na eko_inak. Ľahko je jednoducho žiť, alebo návod na to, ako sa venovať tomu najpodstatnejšiemu v živote bez zbytočných zákrut.

2. Jedlo naše každodenné

Stravovanie je dôležité. Živočíšna výroba ničí pôdu, vodu, vzduch. Pokiaľ chceme žiť trvaloudržateľne, nemôžeme nakupovať produkty z veľkochovov hospodárskych zvierat. Ak sa nechcem kŕmiť chémiou, tak sa snažím nakupovať v bio kvalite. Ak podporiť domácich pestovateľov, tak nakupujem lokálne výrobky. V žiadnom prípade sa v mojom nákupe nenájdu výrobky, kde sa nachádza palmový olej/tuk. Svet horí a to vďaka lacnej palme, vďaka našej ignorácii. V ohni horia zvieratá aj ľudia.

3. Politika..?

Do určitej miery určite áno. Sledovať boj za zvýhodnenú DPH na ovocie, zeleninu a rastlinné potraviny. Ropa v Smilne. Klasifikovanie chránených oblastí na stavebné oblasti. Nový zákon – zviera nie je vec. Boj proti postrekom pesticídmi, prísľub ministerstva životného prostredia. Ťažba v bani Nováky. Vypúšťanie chemikálii do rieky Nitry, postreky vaztac v Tatrách čo ničia zvieratá, kvóty na odstrel vlka… To sú všetko veci, ktoré sa nás dotýkajú. Aj keď sa neplánujem politicky angažovať, sledovať kauzy a lokálne kauzičky by sme mali. Každým jedným podpisom, každým jedným človekom, ktorý sa k akciám pridá dávame kompetentným najavo, že nás životné prostredie zaujíma viac a viac. Štátna ochrana prírody je v zbedačenom stave, roky sme sa enviromentálnej výchove nevenovali. Rok 2017 môže byť ten, kedy sa všetko zmení.

4. Nakupovanie

Nakupovanie oblečenia je jednou z najnenápadnejších nerestí západných kultúr. Ceny sa za posledné roky sa tak strašne zmrštili, že nemáme problém nakupovať handry na jedinú udalosť 4x za mesiac. Pričom dôsledkom nášho konzumu sú vykorisťované ženy na druhej strane planéty. Mŕtvi zamestnanci krajčírskeho priemyslu v Indii, zdevastované hospodárstvo v dôsledku toxických farbív a lepidiel vypúšťaných do vodných tokov a skládky ťažko-rozložiteľných oblečení v krajinách tretieho sveta. Paradoxne práve toto je odvrátená tvár charitatívnych akcií typu pošlite svoje nepoužité oblečenie chudobným do rôznych kontajnerov v obciach. Preto mojím predsavzatím je rešpekt k týmto ľudom, zvieratám a k ich prírode.

Note to myself:

a. Kupovať NOVÉ handry len v prípade nevyhnutnej núdze (určite vynechám reťazce typu H&M, Zara, Primark, … TRUE COST – to je skutočná cena oblečenia.

b. Všetko oblečenie ktoré nakúpim musí mať označenie Fairtrade alebo bude z organickej (nie GMO) bavlny. Najlepšie ušité mimo vykorisťovaných krajín India, Čína, Turecko, Vietnam, Kambodža..

c. Minimalizmus allmigty 😉

5. Chémia

Chémia nás obklopuje v podstate všade. Vzduch, voda, pôda. Panenská príroda je možno tak v románoch Marlo Morgan a aj tie by vybraní vedci dokázali spochybniť. Ani bio nie je úplne bio. Ani na záhradke keď sa hrdíme tým, že my nepoužívame chémiu? Úprimne, viete čím váš sused postrekuje trávnik? Nedali by ste za neho ruku do ohňa, že nakúpil organickú zeminu, ničí plevel bez chémie, že?  Alebo keď nám prší dážď plný emisií. Takže ani naše jahody by možno neprešli certifikáciou bio. Tento rok očakávajte na mojom blogu veľa zahrada_inak príspevkov. Na jar začínam.

Okrem toho pokračujem v boji s chémiou v čistiacich prostriedkoch.

Rovnako naša kozmetika je bez chémie.

Jedlo je otázne, ale posnažím sa čo najviac aj naďalej nakupovať na trhu od známych predajcov a bio kvalitu.

Výroba oblečenia je silný chemický proces, tu platí predsavzatie č.1.

Hračky plné chemických farieb, bod č.1. Deti nechcú hračky, chcú sa hrať.

6. Stop plasty

STOP plastom!

Nakupujem čapovanú drogériu, kozmetiku v rozložiteľných obaloch, potraviny balené do recyklovaných plastových obalov alebo papieru – ak existuje možnosť výberu. Keď nie je, zvážim, či je daná potreba nevyhnutnosť. Jogurty a mlieko nakupujem vo vratných sklenených flašiach, nápoje v skle. Absolútny ban ale majú jednorázové príbory, obaly, poháre a šálky, slamky, sáčky.

Želám si do tohto roku aj na Slovensku obchod, kde sa nakupuje bez obalov.

7. Deti

Deti sú nová generácia, naša budúcnosť. My sa snažíme ako tak planétu zachovať, ale kto ju po nás bude opravovať budú práve tí, čo prídu po nás. Budú musieť, ale ja verím, že aj budú chcieť. My sa žiť ekologicky musíme učiť. Naše deti nebudú poznať, že sa to dá aj zle. Aj tento rok plánujem deti učiť, vzdelávať, ukazovať, púšťať dokumenty a sprevádzať ich aby trávili detstvo v prírode. Naučiť ich tolerancii, láske k životnému prostrediu a zvieratám. Založiť iniciatívu ‚zákaz detí do obchodných centier‘. Ok, zveličujem. Stačí, že to majú tie moje 🙂

ziarovka

Ale _inak! Zvýšila sa populácia divokých tigrov, napravuje sa ozónová vrstva, Pandu veľkú vyradili zo zoznamu ohrozených druhov, vlastne aj Morské kravy a Zelené Morské korytnačky, solárne lietadlo obletelo prvýkrát našu planétu, na Slovensku sa začínajú rozmáhať elektromobily a dokonca cyklocesty, do roku 2025 sa USA zaviazalo využívať vo veľkých reťazcoch vajíčka výhradne z podstieľkového chovu, niektoré krajiny definitívne zakázali plastový jednorázový riad. Je toho veľa, nech je 2017 ešte lepší ako 2016 🙂

al_inak