Návod na zelené Vianoce

yogaPoznáte ten vtip?
Dvaja lámovia prinesú dar Dalajlámovi. Dostane veľkú krabicu, otvorí ju a tam nie je nič. „Presne toto som chcel!“

Je to starý dobrý vtip, ktorý už roky presne definuje moju potrebu vianočných darčekov. Každá kúpená vec, je budúci odpad. Každý ligotavý obal je nerozložiteľný a každý jeden trblietavý vianočný veniec z Číny precestoval pol sveta a v žiadnom prípade nie je krajší ako vetvička živého imela s nazbieranými šiškami a šípkami v lese. Žiadne lesklé pozlátka, pozor, ja som absolútny realista. U nás darčeky nenosí Ježiško a predsa máme Vianočný zázrak a užívame si každý sviatočný deň od 24. 12 po Nový rok. Bez predvianočnej horúčky.

Keď som vtip o Dalajlámovi pridala na facebook eko_inak, pribudol mi tam komentár (ahoj Peťo) od môjho blízkeho kamaráta, ako síce s nadhľadom, ale zamyslel sa nad tým, čo chúďatká moje deti. Samozrejme oni darčeky dostanú, písala som výhradne o svojej nepotrebe. Ich darčeky budú ekologické a samozrejme vyrobené z prírodných materiálov, bez plastov… a zabalené v recyklovanom papieri.

Pre mňa osobne by bolo najúžasnejším darom, ak by sa mi vyhli útoky vianočných reklám, od októbra žiadna návšteva obchodného centra (toto by som docenila celoročne) a žiadny snehodážď s vetrom. Oproti tomu uvítam klasické vianočné klišé ako sneh, prechádzky, návštevy, kľud, spoločenské hry, jednozačne chutné jedlo a spoločné výlety do prírody. Mám naplánovanú od Vianoc po koniec roka neoddeliteľnú trokombináciu – variť & piecť & jesť. Budeme chodiť kŕmiť vtáky a nosiť ovocie srnkám do lesa. Návštevy kamarátov (Peťo, čakáme Ťa), čítať, hrať sa spoločenské hry, pozerať filmy a rozprávky a už tradičná novoročná túra.

baking-christmas-lovely-hearts-sweets-picjumbo-com

Charita

Zatiaľ nežijeme na lazoch a konzum oslavujeme aj v mojej domácnosti v podobe očakávaných darčekov. Predtým ako darčeky dostaneme, chodíme obdarovať. Moja malá si sama vyberie z hračiek s ktorými sa už nehrá a podaruje ďalej. Robíme to od jej jedného roka a vždy sa teší, ako ich pôjdeme odniesť tým, ktorí ich potrebujú viac ako ona. Nosíme ich do tohto krízového centra, veci na predaj odnesieme 9. decembra na Vianočný bazár chalaňov, posielame anonymne darčeky na želanie deťom z detských domovov.  Minulý rok sme adoptovali celej rodine včely. Tento rok opäť niečo chystám, ale toto si musím nechať ako prekvapenie. Ak chcete, podobných charitatívnych projektov nájdete na internete veľa.

Alebo môžete nakúpiť v obchodoch, ktorých výťažok putuje pre rôzne organizácie. ZOOT – dobro.kolekcia a Sashe – dobrý obchod.

Deti

Čo deťom? Hračky? Uff. Všeobecne majú deti podľa mňa neúmerne veľké množstvo hračiek. Od malička detí sa riadim podľa tej myšlienky, že čím ma dieťa viac hračiek, tým menej potrebuje fantáziu. Ale teda keď už, tak podarujem hračky kreatívne a zaujímavé. Naozaj žiadny plast nestojí za to, aby sme ho kúpili na pár mesiacov a potom tu s nami na planéte zotrval stovky rokov na skládke, prinajhoršom v oceáne. Tu je zopár mojich tipov.

Lásku k umeniu u detí podporujem kúpou originálnych obrázkov. Tento rok som vybrala z tejto galérie. Do tohto pufu na čítanie som sa zaľúbila. Je vyrobený zo 100% bavlny a hodí sa ku knižkám na čítanie. Dostanú ho obidve dievčatá. Pozrite si aj celú galériu týchto handmade výrobkov. Sú krásne. Mám obľúbené obchody s hračkami, kde sa dajú vybrať pekné ekologické hračky.  Firma zo zisku vždy vysádza nové stromčeky. Už ich vysadili viac ako štvrť milióna. Úžasný obchod fairtrade obchod – Fairtrade Market. Tu predávajú etické výrobky, či už fairtrade, alebo z chránenej dielne. Kúpou každého produktu podporíte výnimočnú organizáciu. Nie sú krásni, maznáčikovia?

Vnímavé hračky

Chytrá opička

Príjemné veci – detské hry

Montessori hračky

Knižka o slušnom správaní

different-nationalities-1743392_1920

Zážitky sú určite jedny z najkrajších darčekov na celý život zážitky. Ak máte možnosť, nájdite vo svojom okolí rôzne kurzy. Väčšinou zaťažujú životné prostredie oveľa menej ako výrobky z čínskej fabriky. Hranie na hudobné nástroje, cvičenie, plávanie, vzdelávanie, jazyky. Ja ako človek čo praktizuje jógu odporúčam samozrejme detskú jógu. Keby každé dieťa na svete cvičilo jógu, nebol by svet krajšie miesto?
Ak sa vo vašom meste necvičí detská jóga, tak si zacvičte s deťmi. Pomôžu vám tieto jogínske kartičky a knižky. Podporíte u detí zdravie, harmóniu, sústredenie a pevnú vôľu.

Drogéria

Predvianočnému upratovaniu sa plánujem venovať v nasledujúcom blogu. Ak ale chcete objednávať, moje tipy na stránky, kde nájdete ekologické darčeky.

Zelená domácnosť

Príjemné veci

Knihy

Existuje krajší darček ako darovať knihu? Ak vyberiete správne, je to dar na celý život. A ak nie, miesto si nájde v antikvariáte alebo inom domove použitých kníh. Ja knihy nakupujem na Artforum. Majú dobrý výber a proklientský prístup.

Poukážky

yoga

Poukážky výhodný darček. V podstate najhoršie čo sa môže stať bude, že sa netrafíte a obdarovaný poukážku vráti alebo posunie niekomu inému. Ja som vo svojom živote kúpila poukážky na masáže, cvičenie, vstupenky do kina, festivaly, do divadla, zážitky (aj extrémne, prepáč drahý).  Ak ste z Bratislavy, odporúčam poukážku na jógu od Iv.(sľubujem, že jóga je v tomto blogu poslednýkrát).

K poukážkam rátam aj lístky na vlak,  letenky a dovolenky 🙂

Môj tip je Cirque du Soleil v marci vo Viedni.

Neskutočný zážitok, garantujem vám zimomriavky. Vlastné šapitó vo Viedni sa nedá porovnať so zimným štadiónom. Verte mi.

Zdroj foto: Cirque du Soleil
Zdroj foto: Cirque du Soleil

Kozmetika

Každý rok sa predá neskutočné množstvo kozmetických prípravkov. Niekedy ich do skončenia spotreby ani nestihneme otvoriť ( #realtalk ). Keď chcete aj vy potešiť niekoho voňavou kozmetikou, venujte čas výberu. Odpovedzte si na otázku, či obdarovaný váš dar ocení. Či ho dotyčný potrebuje a využije a čo konkrétne sa mu hodí. Pri nákupe určite nepodporujem žiadnu značku, ktorá testuje svoje výrobky na zvieratách. Prípadne časti zvierat do produktov pridáva. Dávam si záležať a hľadám certifikáty, ako sú napríklad Leaping Bunny, Vegan, EcoCert Greenlife. Tu nájdete celý zoznam, ktoré firmy šetria životy zvierat.

Z tých najznámejších a voľne dostupných je to česká Manufaktura, Marks & Spencer, Mary Kay, The Body Shop, Sanoflore. Tie nájdete v každom väčšom obchodnom centre. Môj osobný víťaz z komerčných značiek sú Lush a Nobilis Tilia. Ich produkty pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.

cruelty-free

Aktuálne si najviac fičím na ručne vyrábanej kozmetike a takú si nájdu pod stromčekom aj moji blízki. Prírodné produkty, väčšinou v bio kvalite od domácich výrobcov. Poznám napríklad Ponio, Mylo, Saipo, Vonai, my-sys, Dulcia natural, Modrá púpava, Yope, Navia, Danai. A najväčší bonus, nájdu sa medzi nimi aj výrobcovia, ktorí balia do ekologických obalov (yes, žiadne plasty).mylo

Moje deti dostanú túto kozmetiku. Verím, že takáto veselá kozmetika poteší každého krpca.

Oblečenie & doplnky

Ja osobne by som sa neodvážila nakupovať oblečenie. Každý máme úplne iný vkus, nálady. Ale zase také ponožky…hm. Hlavne aby ich nešili chudáci z rozvojových zemí, kde nie sú dodržané ich základné ľudské práva. Moje tipy na  sú Nila shop, Etik butik alebo výrobky z recyklovaného oblečenia Forewear, či second hand Nosene.

Úprimne, oblečenie moc nenakupujem. V tejto sfére nie som až tak doma. Rada si nechám poradiť. Mám rada urban trhy, kde sa prezentujú lokálni výrobcovia svojou tvorbou. Pred Vianocami sa dá stihnúť v Bratislave Urban market a Dobrý trh.

Blbosti Drobnosti

card-1835447_1920

Ženy milujú šperky, najmä keď sú designové a podporíte lokálnych umelcov – moja obľúbená Slávica.

Bambus je ideálny prírodný materiál – Bambuhome.

Eshop pre každodenných hrdinov 🙂  – Econea

Fairtrade shop – Na zemi.

Ekologické fľaše –Zdravé fľaše.

Učiteľkám do škôlky, kolegom a spolupracovníkom som objednala tieto kvalitné a poctivé dobrotky od Bašky z jej továrne.

baskina-tovaren

Zoznam obchodov nie je objektívny, je prudko subjektívny. Neberte to ako reklamu ale ako návod. So žiadnym z obchodov môj blog nespolupracuje. Vyberala som podľa svojho najlepšieho svedomia, určite by som dokázala naplniť aj dlhší zoznam – ale som rada ak ste to dočítali až sem 🙂

Určite ma poteší, ak do komentárov pridáte vlastné ekotipy.

Nechcem písať o tom, ako by sme sa mali zastaviť. Je to klišé, ale je to tak. Prežite krásne zelené sviatky bez stresu 🙂