Otužujem _inak

Budete krajší, menej vystresovanejší, chudší, aktívnejší, plodnejší, prekrvenejší – ale hlavne zdravší 🙂 Nie som to presne ja, kto môže vymenovať konkrétne a presné výhody otužovania. Dokonca ani neviem diskutovať o liečbe chladom. Nepatrím medzi odborníkov, nemám dlhoročnú prax. Seba a moju rodinu považujem za otužilcov total-amatérov.

Deti úplne od bábätka sprchujem na záver studenou vodou. Zvládajú to podstatne lepšie ako ja. Zato manžel sa sprchuje vlažnou vodou odjakživa, v lete studenou. Teda ak sa odjakživa považuje odkedy sme sa stretli. Potomkovia po ňom evidentne zdedili vzdialené severské gény a preferujú chlad pred teplom (toto ja nechápem). Pre mňa je záver sprchovania absolútny krok mimo pohodlia a toho, čo práve potrebujem. Ale snažím sa, vystupujem zo svojej komfortnej zóny a praktizujem. Keď je po všetkom, cítim sa lepšie.

15895697_1158292134288743_7895919752587000918_o

otuzovanie

Pravidelne chodíme do sauny. Saunovanie má preukázateľne liečivé účinky a keď uvidíte dieťa po krk namočené v ľadovej kadi, asi to bude moje.

Tak keď nám teraz cez víkend prituhlo, nasnežilo a vyšlo slniečko – v rovnakom poradí – čo nás mohlo napadnúť, ako otužovať na čerstvo zasneženej terase.

A pointa. Čo má otužovanie spoločné s ekológiou?

Takmer 90% všetkých látok, ktoré možno dostať v lekárni je vyrobených z nafty. Okrem výťažkov z rastlín a homeopatie. Všetky kvapky, tabletky, mastičky. Pri výrobe liekov sa využívajú petrochemické látky.

Pozrite sa, koľko farmaceutických firiem máme na Slovensku.

Chemický a farmaceutický priemysel nie je na prvý pohľad primárny znečisťovateľ životného prostredia. Má ale veľmi nepriaznivý, dlhodobý vplyv na životné prostredie. Na mieste výroby sa to odráža na kvalite podzemných a povrchových vôd. Chemický odpad, ktorý vzniká pri spracovaní sa často vypúšťa do prírody. Môže to byť v rámci technologického procesu, ale aj nehôd, alebo zlého skladovania. Rovnako nie každý človek vie, že nepoužité lieky sa musia vrátiť do lekárne, prípadne to ignoruje. Jedná sa o nebezpečný odpad. Ak sa dostanú na skládku, rozpúšťajú sa a kontaminujú životné prostredie. Rovnako sa dostávajú do prírody z nášho moču.

Pri výrobe sa minie veľké množstvo elektrickej energie, vypúšťa sa CO2 do ovzdušia. Náročná na životné prostredie je aj preprava a rozvoz liečiv do lekární.

Bežný Slovák minie ročne 220 EUR na lieky. Najviac sa zásobujeme liekmi proti bolesti, proti chrípke a nachladnutiu. Čo takto šetriť životné prostredie tým, že budeme zdravší?

15936861_1158292810955342_1488542401141007462_o