Ovocná katastrofa

Do nového roka prichádzam s novou kategóriou na blogu. Predstavujem vám ‚tie najzbytočnejšie veci, ktoré ničia životné prostredie a ľudstvo ich vymyslelo pre tých, ktorých reklama presvedčila, že papagáj nie len rozpráva ale Vám aj umyje riady.‘ 

7828cbf62ef5911c761485b3d6313eeb

Mama túži nakupovať pre svoje deti len prémiový tovar, to najlepšie a za každých okolností. Musí to byť zdravé, má to byť bez cukru, ideálne s nálepkou bio, kúpené v zdravých potravinách a najlepšie nech to vyzerá ako domáca výroba, ale pozor, stále nech je to farebné ako billboardy na Dráčika.

Pravdupovediac mánia ovocných kapsičiek (dlho som hladala ako sa tá blbosť volá) ma až tak neminula. Z ničoho nič sa na pulte pri pokladni zjaví kapsička, ktorá je vraj praktická, bez cukru (ok, bez pridaného cukru) a pozor, je tam výlučne rozmixované ovocie. Ono to v tej kapsičke proste vydrží bez hnilobných procesov zázračne. Nie, nekúpila som to. Som príliš skeptická k polotovarom tohto typu. Ale dostali sme do daru 🙂

Na dva nádychy to moje trojročné dieťa vycucalo a zajedlo jablkom. A kam s obalom? Celý sa recyklovať nedá. Musela som odstrániť vrchnák, vyrezať aj z časti, ktorá chránila ovocné pyré, umyť a hodiť do plastov. Vnútro bolo z alumínia, to skončilo v zmiešanom odpade. Dáme si praktické ovocné taštičky na desiatku, ako kapsičky do ručičky, iba tak po obedíku, namiesto raňajočiek (materský plurál a zdrobneliny použité zámerne).

Ovocné taštičky. Fotka je z internetu. Pri písaní nebola spotrebovaná ani jedna taštička.
Ovocné taštičky. Táto fotka je z internetu. Pri písaní nebol spotrebovaný ani jeden kus.

Ovocná katastrofa

Na svete je takýchto mám milión. A každá kúpi svojmu dieťaťu tieto dva glgy ovocia v obale, ktorý skončí v spaľovni alebo na skládke. Keď tento plastový obal kúpi každá mama iba raz, zostáva týchto obalov na planéte milión. Keď k tomu pripočítame spotrebovanú energiu na výrobu obalu, tomu sa už dá bez pátosu hovoriť katastrofa, nie?

Hodnota obsahu je minimálna. Väčšina ceny tvorí práve obal. Keď kúpime hrušku na trhu, alebo vezmeme z pivnice – tak by z tejto jednej hrušky vznikol obsah na (tipujem) 4 taštičky. Tak prečo nedať dieťaťu hrušku, alebo mu pyré svojpomocne nevyrobiť? Keď si neviete s potomkom rady a POTREBUJE to vycucávať z plastu, skúste napríklad tu: ecofriendly znovupoužiteľný obal.

Týmto fenoménom sa už zaoberá viacej ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí. Značky Earth’s Best, Ella’s Kitchen a GoGo squeeZ začali spolupracovať s firmou, ktorá sa rozhodla tieto obaly recyklovať a znovu využívať. Informácie sú tu. Tipujem, že väčšina spotrebiteľov na uchovávanie, balenie práznych obalov a posielaním poštou zvysoka kašle.

Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test otestoval rôzne kapsičky v laboratóriách. Iba jeden produkt vyviazol so známkou ‚dobrý‚. Ostatné odporúča magazín s výhradami alebo skôr neodporúča. Áno, viaceré kúpite aj u nás – zázraky sa nedejú. Je tam veľa cukru, je tam plesnivé ovocie, sú tam éčka, je tam chémia aj farbivá.. nečakané?

Takže záver štúdie hodnotím ako, lepšie ovocie v hrsti, ako ovocie v plaste. Jasné ako to, že nový film od Evity zlomí rekordy v náštevností kín.

toddler-1963814_640