Aby kvety neboleli

Hovorí sa, že Valentín je ‚americký sviatok‘. Určite to vedia aj Vaši partneri. Na Valentína nemusíte veriť , dary neočakávať, ale taká kytička čerstvých farebných kvetov určite poteší. Symbol sviatku zaľúbených je ruža. Na Holandskej burze FloraHolland sa predá iba k 14. februáru 100 miliárd kusov. A 100 miliárd kusov tulipánov tiež. Ale aká je skutočná cena ruží?

Krutá daň

Väčšina kvetov, ktorá sa predáva v Európe sa vypestuje v Keni. Prípadne v Etiópii a Rwande. Každý deň africký robotník príde do obrovského skleníka, strihá kvety a tie sa pošlú do Holandska na burzu. O 3-4 dni sa v Holandsku dražia a kto ponúkne viac – toho kvety sú. Sú to miliardy kvetov ročne, sú to miliardy EUR ročne. Obrovský biznis o ktorom sa príliš nahlas nehovorí. Cena týchto kvetov v našich obchodoch je síce iba pár centov, ale napriek tomu sa mi zdá privysoká. Pri tomto obchode, naše chvíľkové potešenie stojí  ľudí v krajinách tretieho sveta boj o prežitie a pitnú vodu.

Zomierajú pre naše kvety

V dokumente s názvom ‚A Blooming Business‘ je tento biznis vysvetlený podrobne. Pred dvadsiatimi rokmi sa postavili prvé sklenníky pri jazere Naivasha v Afrike. Ako rástol záujem, zväčšovali sa aj skleníky a vyrastali nové a nové farmy. Lesy museli ustúpiť pestovaniu, krajina sa odlesnila. Narýchlo vystavané farmy sú trvalo neudržateľné. Míňajú príliš veľa vody, miestni obchodníci jazero zahraďujú. Domáci tak nemôžu svoj dobytok voľne napájať, problém majú sa k vode vôbec dostať. Pestovanie musí byť rýchle a efektívne. Kvety musia byť nádherné, bez chybičky krásy. Tesne po odtrhnutí sa konzervujú chémiou, zatvoria sa mimo kyslíka  – musia vydržať ‚čerstvé ‚.

Používa sa príliš veľa chemikálií, pesticídov, míňajú galóny a galóny vody. Niektoré chemikálie sú dokonca zakázané. Keď testovali farmu v Kolumbii, zistilo sa, že pesticídov používajú až 127 druhov!! Ich toxicita sa vplyvom skleníkov ešte zvyšuje. Kvety sa strihajú každé 3 hodiny. Pracovníci sú v tom prostredí celý deň. „Keď zaprší, všetko sa vleje do jazera…“ opisuje robotník v dokumente ekologickú katastrofu v okolí jazera Naivasha, kde hrozí, že obyvatelia už o pár rokov nebudú mať čistú vodu.

bigstock-rose-farm-768x509
Zdroj foto: Bigstock

Lacná práca

Vznikli síce pracovné miesta – tá najlacnejšia pracovná sila. Hovorí sa, že až stotisíc. Na farme ale pracujú všetci – od detí po vyštudovaných ľudí, rybári, farmári. Vlády chudobných zemí sa predháňajú aké dotácie dajú západným investorom. Neplatia dane, neplatia pokuty, nemusia sa zaujímať o životné prostredie. Nepíšem iba o Afrike. Ázia alebo Latinská Amerika je na tom veľmi podobne.

Robotníkov trápia ich kožné choroby, ochorenia dýchacích ciest a nervového systému. Ľudia čo žili kedysi v panenskej prírode spoznali rakovinu, potraty. Protesty nepomáhajú, sú potlačené a účastníci stratia pracovné miesto.

Tieto chemické kvetiny k nám precestujú pol sveta. Letia tisícky kilometrov, vezú sa kamiónom, aby sme si ich priniesli do našich domovov autom.

Čo kupuješ, to podporuješ

Takú nízku cenu, akú majú zabalzamované kvety z Afriky, sa Slovenským pestovateľom nepodarí dosiahnuť. Nenašla som presný údaj, ale v Českej republike je až 98% ponuky rezaných kvetov v obchodoch z dovozu. Predpokladám, že u nás je to číslo ešte vyššie. V Handlovej mladí aktivisti rekonštruujú skleníky a plánujú v nich pestovať aj kvety. V Podhájskej sa pestujú gerbery.  Nájdete slovenské gladioly alebo fuchsie. Existuje Černuška – potulné prírodné kvetinárstvo. Ak sa rozhodnete kupovať kvety, hľadajte označenie FAIR TRADE. Kvety pestovaného férovým spôsobom ponúka napríklad kvetinárstvo v Rusovciach. Ak ste z pohraničia, tak v Rakúskom Hoferi mávajú takéto kvety.

fairtrade-mark-344x400 florverde-logo SCS_Veriflora-logo

Čo s tým?

  • pestujte si vlastné kvety
  • zbierajte kvety v prírode
  • nakupujte od lokálnych predajcov ich vlastné kvety
  • hľadajte kvety s certifikátom fair-trade a organické
  • pýtajte si v kvetinárstve certifikované kvety, ktovie, možno ich objednajú

kvety

Zdroje:

Takto sa pre Európu pestujú kvety v Keni.

Dokument o nebezpečných kvetoch.

Pozrite sa, ako to na kvetinovej burze v Holandsku vyzerá.

Kvety sú ekologický a ekonomický nezmysel.

Príklad ako sa to dá inak v Česku.